Protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 29.08.2005r.

Protokół
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 29 sierpnia 2005r.

 

Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego w Więcborku.

Obrady trwały od godz. 10.00 – 13.30

Obecni  - wg załączonej listy obecności.

Ponadto w spotkaniu uczestniczyli:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej w Więcborku
2. Burmistrz Więcborka
3. Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego
4. Michał Bąk – inspektor UM
5. Redaktor – Leszek Skaza / Krajeńskie Zeszyty Historyczne /


         Przewodniczący Komisji serdecznie powitał zebranych , po czym przedłożył porządek obrad, do którego nie wniesiono uwag z wyjątkiem zmiany wcześniej ustalonej kolejności tematów , z uwagi na ograniczenia czasowe niektórych zaproszonych osób.

Porządek obrad:
1. Zaopiniowanie projektu rozporządzenia Wojewody w sprawie Krajeńskiego Parku
Krajobrazowego.
2. Ustosunkowanie się do wniosku w sprawie powołania Straży Miejskiej.
3. Ustosunkowanie się do wniosku w sprawie wykupu drogi przy ul. Rybackiej w Więcborku.
4. Wyrażenie opinii w sprawie protestu mieszkańców ul. Hallera 41 dotyczącego sprzeciwu postawienia kiosku „ Ruch „  przy ich posesji.
5. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy.
6. Informacja Burmistrza Więcborka dotycząca wykonania naprawy dróg i ulic na terenie gminy Więcbork.
7. Sprawy różne.


Ad. 1   Dyrektor Parku Jan Król poinformował, iż projekt rozporządzenia Wojewody w sprawie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzką Radę Ochrony  Przyrody jak również  przez właściwe miejscowo Rady Gmin. Cel jest tu jeden , a mianowicie ochrona prawna terenów przed niszczeniem środowiska. Akt ten uwzględnia potrzeby i żądania organów jednostek samorządu terytorialnego położonych w obrębie Parku. Opracowywany jest też „Plan Ochrony Parku” , który będzie również opiniowany i to na kolejne 20 lat.
Osobiście prosił, by radni pozytywnie zaopiniowali rozporządzenie Wojewody , a ewentualne uwagi wnieśli do owego Planu.

Pierwszy w tej sprawie głos zabrał Burmistrz Andrzej Marach, mówiąc, że niektóre punkty zakazu rozporządzenia Wojewody są kontrowersyjne i należy je sobie wyjaśnić. Jest to dopiero projekt i radni mają prawo zmienić niejasne punkty zapisu. Należy do nich np. punkt 10, 11, 12, 13. Nie można bowiem bez przekonania akceptować projektu Wojewody w sprawie Parku. Nie chodzi tu jedynie o problem związany z p. Hałabudą, ale o kwestie szersze ogólne.

Tu zareagował radny Józef Kosiniak, twierdząc ,że problem związany z p. Hałabudą nadal trwa. Osobiście wnioskował, by zwrócić się do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Bydgoszczy o przeprowadzenie kontroli w posiadłości  p. Romualda Hałabudy w Nowym Dworze, gdzie są prowadzone prace remontowe w budynkach inwentarskich polegające na przystosowaniu ich do chowu trzody chlewnej metodą bezściółkową. O ile wie to budynki inwentarskie popegeerowskie były przystosowane do chowu owiec i bydła, a więc na dzisiaj zmienia się ich charakter użytkowania. Na Komisji jednak przedstawiciel Powiatu twierdził, że pomieszczenia nie zmienią charakteru użytkowania więc pozwolenie na budowę jest zbędne.

Pan Burmistrz stwierdził, że absolutnie nie ma zamiaru nikogo bronić, nie jest rolnikiem , więc nie obchodzi go to.
Jednak należy się wpierw zwrócić o wyjaśnienie powyższej sprawy do Powiatu , a nie do Konserwatora Przyrody.
Radny Józef Kosiniak stanowczo twierdził, że tego typu fermy jak ma p. Hałabuda są zagrożeniem dla środowiska.

Inne zdanie miał radny Andrzej Wenda, uznał że przez zakazy zamykamy sobie rozwój własnych gospodarstw , wręcz się ubezwłasnowalniamy, a przecież modyfikacja produkcji jest wręcz konieczna.

Radny Józef Korthals uznał, że zapis  o zakazie prowadzenia skoncentrowanego chowu i hodowli zwierząt metodą bezściółkową to za mało, niezbędny jest zapis ile ha ma producent w danej gminie.
Również Przewodniczący Rady Miejskiej twierdził, że koncentracja winna być określona ilością sztuk.
Po przedyskutowaniu sprawy związanej z zakazami w Parku wniesione rozporządzeniem Wojewody, Komisja wnioskowała o ich uszczegółowienie w punktach stanowiących załącznik do niniejszego protokółu tj punkcie  5, 7, 10, 12, 13.        

Za uszczegółowieniem zapisów z wyjątkiem punktu 10, który przegłosowano w dalszej kolejności głosowało 8 radnych , jeden wstrzymał się od głosu.
Punkt 10 przegłosowano jednomyślnie.

W tym też punkcie Komisja zapoznała się  z pismem redaktora „Krajeńskich Zeszytów Historycznych” Leszka Skazy w sprawie włączenia w granice KPK obszaru „Góry Zamkowej” w Więcborku. Zdaniem autora wniosku mogłoby to istotnie przyczynić się do zachowania obecnego charakteru tego terenu i uniemożliwić (częściowo) jego zabudowę – co przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
W wyniku dyskusji, w której wziął udział również burmistrz gminy Andrzej Marach i insp. Michał Bąk, okazało się jednak, że z prawnego punktu widzenia samo objęcie „Góry” granicami KPK, nie spowoduje wstrzymania realizacji planu zagospodarowania, gdyż prawo nie może działać wstecz. Wskazano, że gdyby realizacja wniosku miała przybrać jakiś konkretny wymiar, należałoby najpierw dokonać zmian – z urzędu – w obowiązującym planie. To z kolei mogłoby grozić trudnymi do przewidzenia konsekwencjami prawno-finansowymi dla gminy, z tytułu ewentualnych odszkodowań dla właścicielki przedmiotowego terenu.
Komisja postanowiła przyjąć ww. wniosek, jako bieżącą informację na temat „Góry Zamkowej”, bez nadawania jej dalszego biegu urzędowego, sugerując jednocześnie potrzebę poszukiwania innych, prawnie możliwych, rozwiązań dla ochrony „Góry” lub jego części. Autor wniosku zgodził się z przedstawionymi argumentami – i nie wniósł zastrzeżeń do stanowiska Komisji.

W kolejnym punkcie obrad Przewodniczący Komisji przedłożył pismo mieszkańców ul. Hallera 41 w Więcborku , w którym protestują przeciw postawieniu kiosku „ Ruch „ na ich posesji.
Z drugiej strony przedstawiono podpisy 180 osób chcących , by ten kiosk tam stanął.
Pan Burmistrz wyjaśnił, że uchwałą Rady Miejskiej wydzierżawiono p. Kotarskiego 40 m2 gruntu celem postawienia kiosku nietrwale związanego z gruntem.

Członkowie Komisji przegłosowali powyższy temat.

      Za usytuowaniem na posesji przy ul. Hallera 41 kiosku „Ruch „ głosowało 6 radnych.   
                             Wstrzymało się od głosu    3 radnych.

W dalszej części posiedzenia p. Michał Bąk przybliżył projekty uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminnym.
Pierwsza dotyczyła sprzedaży nieruchomości położonej w Sypniewie. Z wnioskiem o wykup wystąpił p. Bogdan Sas , celem poprawy warunków zabudowy nieruchomości przyległej.

                                      Za sprzedażą głosowało  7 radnych.
                                      Wstrzymało się od głosu 2 radnych.

Kolejna uchwała dotyczyła sprzedaży działki położonej w Więcborku przy ul. Słonecznej.
Z wnioskiem wystąpiła p. Elżbieta Czyż celem poprawienia warunków zabudowy posiadanej juz działki.

                                         Opinia jednomyślnie pozytywna.

Dalsza  z uchwał dotyczyła zamiany działek położonych w Dalkowie. Powyższa zamiana wynika z niekorzystnego usytuowania drogi gminnej przebiegającej przez podwórko p. Lipeckich. 

                                     Opinia jednomyślnie pozytywna.

Ponadto z wnioskiem o wykup lokalu użytkowego zwrócił się p. Wojciech Bonecki. Lokal ten położony jest przy ul. Ogrodowej w Więcborku. Pan Bonecki dzierżawi lokal 2 lata.

                                     Opinia jednomyślnie pozytywna.

Kolejny punkt obrad dotyczył zaopiniowania wniosku w sprawie powołania Straży Miejskiej.
Pan Burmistrz zabierając powiedział, że generalnie jest za powołaniem Straży, ale nie w przyszłym roku. Chciałby , by tym tematem zająć się w kolejnej kadencji Rady Miejskiej.
Po prostu Gmina nie posiada środków na dzisiaj. Jest przecież do zrobienia 50 km wodociągów w gminie.

Radny Józef Korthals zapytał , czy wytypowana  grupa osób była w Gminie Mrocza celem zasięgnięcia opinii na powyższy temat. 

Pan Burmistrz odpowiedział, że taka wizyta do Urzędu Gminy w  Mroczy miała miejsce.

Pan Przewodniczący Rady Miejskiej dodał , że na pewno taka jednostka jest potrzebna gminie, ale z uwagi na środki jakie trzeba mieć na jej powołanie /około 200tys. zł / na dzisiaj nas na to nie stać.

Radny Krzysztof Manowski twierdził, że pieniądze włożone w powstanie Straży bardzo szybko zwróciłyby się / głównie z mandatów /, o czym nie byli do końca przekonani pozostali radni. Ponadto jest społeczne zapotrzebowanie na bezpieczeństwo, kontynuował radny.

Głosy były różne , więc przystąpiono do przegłosowania sprawy powołania Straży Miejskiej.

                                 Za powołaniem głosowało  2 radnych.
                                 Przeciwnych                        5 radnych.
                                 Wstrzymało się od głosu     2 radnych. 

Pan Burmistrz Więcborka wracając do sprawy budowy wodociągów poinformował, że ma pewien pomysł rezerwowy, a polegający na utworzeniu grupy remontowej – zatrudnienie dwóch osób + 2 osoby z robót publicznych, zakup koparki i budowanie wodociągów własnym sumptem. Byłoby to rozwiązanie tańsze aniżeli zlecenie tych robót firmie.
Mówi o tym dlatego, że są marne szanse na pozyskanie środków na budowę wodociągów z zewnątrz – Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. 

Radny Krzysztof Manowski uznał, że wystarczyłoby wykorzystanie koparki , którą posiada Zakład Gospodarki Komunalnej.

Radny Józef Korthals pochwalił pomysł, z tym że według niego budową winien zająć się Zakład Gospodarki Komunalnej , a nie Urząd. Zakup koparki uznał za niecelowy, z czym nie zgodził się do końca Burmistrz twierdząc, że musi być w zapasie druga koparka, w razie awarii tej co jest. Kontynuując swoja wypowiedź radny Józef Korthals  apelował, by ten pomysł jak najszybciej wcielić w życie i jeszcze w tym roku coś w tym zwodociągowaniu zrobić. 

W ostatnim punkcie obrad ustosunkowano się do wniosku złożonego przez Państwa Jaskólskich z Więcborka  w sprawie wykupu drogi na ul. Rybackiej.
Radni byli jednomyślnie przeciwni sprzedaży drogi, z której mają prawo korzystać wszyscy mieszkańcy , nie tylko ci zamieszkali w budynkach zlokalizowanych w tym rejonie. Ponadto wnioskowali do Burmistrza , by spowodował przywrócenie tej drodze pierwotny charakter tj. zlikwidowanie szopki drewnianej, śmietników i leżącego żwiru.

W tym też punkcie p. Burmistrz poinformował zebranych , co udało się zrobić na drogach gminnych i nie tylko.
Proponował też , by do budżetu roku 2006r wprowadzić  100 tys. zł  na postawienie przystanku autobusowego przy ul. Gdańskiej.

Kończąc obrady radny Józef Korthals pytał, czy zostanie zrealizowany wniosek mieszkańców bloku przy ul. Al. 600 lecia w sprawie położenia tam płytek .
Pan Burmistrz odpowiedział, że tak , jest to jedynie kwestia czasu.

Na tym zakończono obrady.

Prot. L. Halkiewicz
                                                                                 

                                                                                Przewodniczący Komisji

                                                                                      /.../ Józef Kosiniak       


Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (21 września 2005)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (21 września 2005, 08:50:30)

Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (19 sierpnia 2009, 07:51:53)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1232

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij